top of page
Soyut Bulutlar

Kum Kabı Dışına İdrar, Dışkı Yapma Sorunları

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2023

Bir kedinin kum kabını kullanmaması ama pes etmemesi sinir bozucu olabilir! Genellikle bu kum kabı problemi başka bir şeyin işaretidir ve kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamak için biraz dedektiflik çalışması gerekir.


Kum dışına işeyen kedi

Şu adımlarla başlayın:

 • Tıbbi bir nedeni ortadan kaldırmak için veteriner muayenesi yaptırın. Kum kabı sorunları, bir kedinin size bir şeylerin yanlış olduğunu bildirme yolu olabilir. Kediler idrar yolu enfeksiyonları , mesane enfeksiyonları, acil idrar tıkanıklıkları, artrit, kas-iskelet ağrısı ve kum kabı alışkanlıklarını etkileyebilecek diğer durumlardan muzdarip olabilir.

 • Kedinizin kısırlık veya kısır durumunu düşünün.

Kediniz kısırlaştırılmamışsa, kum kabının dışında işediğini düşündüğünüz şey aslında püskürtme veya işaretlemesi olabilir. Bu davranışlar çiftleşme ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve genellikle kediniz kısırlaştırıldıktan sonra durur.


Kum Kabı Sorun Önleme, Çözümler ve Açıklamalar

Tıbbi bir sorunu veya çiftleşme davranışlarını ortadan kaldırdıktan sonra, kedinizin kum kabı dışına neden kaka yapma ve işeme davranışının başka nedenlerine bakma zamanı.


İşte kediniz ve sizin için hayatı daha iyi hale getirecek bazı çözümler. Kedinizin ne düşündüğünü bilmeniz için her biri için bir açıklama ekledik.


Sabırlı olun ve kediniz için neyin işe yaradığını bulana kadar aşağıdaki çözümleri deneyin.

 • Beslenme ve oyun için katı bir rutin oluşturarak kediniz için sakinleştirici bir ortam oluşturun.

 • Kediniz genel olarak stres altındaysa, bunukum kabı davranışındaki değişiklikle anlatıyor olabilir. Belki taşınmışsınızdır veya yeni bir bebeğiniz veya yeni bir kediniz vardır. Ortamlarını veya rutinlerini değiştirmek kedileri strese sokabilir ve bazen bu stres İdrar Yolu Enfeksiyonu gibi tıbbi bir soruna bile yol açabilir. Bu stresi olabildiğince azaltmak sorunu çözebilir.

 • Kum kabını temiz tutun. Kutuyu günde daha fazla kez temizlemeyi deneyin ve kutuları her hafta tamamen temizlediğinizden emin olun. Bazı kediler kirli bir kuma basmak istemezler. Bazıları kirli bir ortama diğerlerinden daha duyarlıdır.

 • Kedinizin daha kolay tırmanabilmesi için alçak kum kabı kullanın. Kedinizin çöp kutusuna girmesi çok zorsa, başka bir yere gidebilir. Bu özellikle küçük kediler, yaşlı kediler ve özel ihtiyaçları olan kediler için geçerlidir.

 • Daha büyük bir kum kullanın veya üzeri örtülüyse üzerini açın. Kedinin çevresini görebileceği ve birden fazla kaçış yolu olan bir yere yerleştirin. Kediniz kum kabına sıkışmış hissedebilir, bu da kendisini güvende hissetmemesine neden olur. Ya da kutuya hiç sığmayabilir! Şüphe duyduğunuzda, büyütün.

 • Eğer açık bir kum kabınız varsa, kapalı olanı deneyin. Bazı kediler açık kum kabı ile kendilerini daha güvende hissederken, diğerleri kapalıda daha korunaklı hissederler.

 • Kutuda ince bir tabaka kum varsa, daha fazlasını koyun. Kalın bir kum tabakası varsa, daha az koyun. Kediniz, rahatlığı için kutuda çok fazla veya çok az kum olduğunu düşünüyor olabilir.

 • Kum kutusunun uzakta sessiz bir yerde olduğundan emin olun veya böyle bir alana başka bir kum kutusu koyun. Kedinizin belirli bir alanda veya odada rahat hissettiğini biliyorsanız, oraya yerleştirin. Kum kutusu güvensiz veya mahremiyetten yoksun gibi görünebilir. Kediler, kendilerini korunduklarını ve kargaşadan uzak olduklarını hissettikleri alanlara gitmek isterler.

 • Kum kutusunu köpeklerin veya çocukların erişemeyeceği bir yere koyun. Kediler başkalarının, özellikle de çok hareketli veya gürültücü çocuklar ve köpeklerden dolayı stres altında olabilirler.

 • Birden fazla kediniz varsa, her kedi için bir kum kutusu artı bir tane daha olduğundan emin olun. Hepsini farklı konumlara yerleştirin, böylece kedilerin seçenekleri olsun. Kediler bölgeye özgüdür ve başka bir kedi ile rekabet ediyorlarsa kum kutusunu kullanamayacak kadar stresli olabilirler. Bazen kediler birbirlerini kutudan uzaklaştırır ya da ortaya çıkan bir kedinin üzerine atlamak için kutunun dışında beklerler.

 • Çok katlı bir evde yaşıyorsanız, her katta bir kum kutusu bulundurun. Gitmeleri gerektiğinde yakınlarda bir kum kutusu yoksa, kediler zaman zaman kazalar yaşayabilir. Bu özellikle yavru kediler, yaşlı kediler ve özel ihtiyaçları olan kediler için geçerlidir.

 • Farklı marka bir kum deneyin. Eğer denemediyseniz kokusuz kum kullanın çünkü kediler güçlü kokuları sevmez. Doğru olanı bulana kadar farklı kumları denemeye devam edin. Hatta hepsinde farklı kumlar bulunan birden fazla kum kutusu kurmayı deneyebilirsiniz.


kedi kumu

Kum türleri şunlardır:

Piyasada bulunan kedi kumu çeşitleri doğal kedi kumu, bentonit kedi kumu, organik, diatomit, sepiyolit, çam pelet kumu, doğal olmayan kedi kumu ve silikadır.

 • "Cazibe" kokusu

Kediniz kullandığınız kum türünü beğenmiyorsa başka bir çeşit deneyin. İpuçları için, kedinizin kutunun dışında nereyi kullandığına dikkat edin. Kediniz pürüzsüz bir yüzeye gidiyorsa, kutuyu boş tutmayı deneyin. Halıya çıkacaksa, kutuya havlu koymayı deneyin.

 • Çoğu evcil hayvan dükkanında bulabileceğiniz evcil hayvan kokularını gidermek için özel olarak tasarlanmış enzimatik temizleyicilerle kutunun dışındaki kazaları temizleyin. Kediniz gitmemesi gereken bir yerde hala yok olduğu kokuyu alıyorsa, bunun bir tuvalet olduğunu düşünmeye devam edecektir.

 • Kum kutusunu kedinizin kullandığı alana taşıyın. Yapamıyorsanız, o noktaya , yapışkan bant veya kırışık folyo koyarak alanı bir tuvalet olarak daha az çekici hale getirin. Kediniz belli bir noktaya gitmek istediğine karar verdi ve gerçekten durmak istemiyor. Sonuçta, kediler rutini gerçekten sever.

 • Kedinizin kum kutusunu olumlu bir şeyle ilişkilendirmesine yardımcı olun. Yeni bir kutu alın ve kutunun konumunu değiştirin. Kediniz, ister kutunun içindeyken korkutucu bir gürültü olsun, isterse ortadan kaldırması acı veren geçmiş bir tıbbi sorun olsun, kum kutusunu kullanmayı stresli bir deneyimle ilişkilendirebilir. Yeni kum kutusu ile ona yeni, olumlu ilişkiler kurmaya çalışmanız gerekecek.

Kediniz Hala Kum Kutusunu Kullanmıyor mu?

Son çare olarak, davranış değiştirici ilaçları düşünebilirsiniz. Veterinerinize bu seçenekleri ve olası yan etkileri sorun.


Dikkat! Bunları Asla Yapmayın

 • Kedinin burnunu kendi dışkısına sürün. Bu asla işe yaramayacak ve sadece kedinizi strese sokacaktır.

 • Kediyi kum kutusuna zorla yerleştirin. Kedinizin kutuyla olumsuz bir ilişki geliştirmesine neden olabilir.

 • Kediye bağır. Bu sadece korkuya neden olur, sorunu çözmez.

 • Ve cesaretiniz kırılmasın! Sabırlı olun zor olabilir ancak siz ve kediniz için işe yarayan bir çözüm bulacağınıza inanın
bottom of page