top of page
Soyut Bulutlar

Hırçın Kediler Nasıl Sakinleştirilir?

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2023

Kedi dostlarımız hepimiz gibi strese giriyor aramızdaki kim işler sarpa sardığında masalarımızın altına saklanmak istemedi? 🙂 Ancak bir kedi için bir taşıma çantasında veya muayene masasında olmak gibi stresli durumlarla başa çıkma biçimleri yanıltıcı olabilir. Bir kedi saldırganlık olarak ortaya çıkabilen endişe belirtileri gösterdiğinde, sadece kendini korumaya çalıştığını bilin. Merak etmeyin! Bu yazımızda küçük kalbini nasıl sakinleştireceğimize ve kişiliğinin ortaya çıkmasına nasıl yardımcı olacağına dair ipuçları var.


Hırçın kedi nasıl sakinleştirilir
Hırçın Kedi Sakinleştirme

Rahatlama Önemlidir

Kediniz sakinleşmek için hızlı bir nefes alabilir. İşte rahatlaması için sakinleştirici bir durumu nasıl yaratabileceğiniz:

 • Kediye sakinleşmesi için mümkün olduğunca çok zaman verin.

 • Onu yalnız kalabileceği sessiz bir yere götürün - eğer evinizdeyseniz, bir banyo olabilir . Yerleşmesi için bir ' kedi yuvası ' kullanmanızı tavsiye ederiz , bu da ona kafesin içinde saklanabileceği bir yer sağlar. Kafesler veya kasalar da yerden uzak, yüksekte tutulmalıdır - tüm çevresini gördüğünde kendini daha iyi hissedecektir.

 • Beslenme ve kafes temizliği gibi tüm günlük aktiviteler için bir rutin uygulayın. Tahmin edilebilirlik, uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

 • Kediler bölgelerini koku ile işaretler. Kedilerin kokusunu içeride bırakmak için alanlarını yüzeysel temizleyebilirsiniz. Ek olarak, temizlik sırasında kafesinden çıkarılma stresi yaşamayacağı ve ardından kafesine (şimdi farklı kokuyor) veya yeni bir kafese (başka bir kedi gibi kokabilir ). Ayrıca onu tutmaya çalışmadan önce diğer kedilerin kokusunu ellerinizden yıkayın.

Kediyi Güçlendirin

Çevresinin kontrolünü elinde tuttuğunu hissetmek, bir kedinin daha güvenli hissetmesini sağlayabilir. İşte gücün bir kısmını nasıl devredeceğiniz:

 • Mümkünse önce kedinin size yaklaşmasına izin verin. Yaklaşmakta isteksizse ancak ilgileniyor gibi görünüyorsa, onunla konuşurken küçük bir kaşık konserve kedi maması sunmayı deneyin ve bu onun size gelmesine yardımcı olabilir.

 • Kediler seçimleri sever. Ona kafesinde veya istediği gibi kullanması için bir oyun alanında tırmanma seçenekleri sunun.

 • Sakinleşmek için vakti olduktan sonra kediyi sessiz bir odada saklamayın. Bunun yerine, ele alınacağı yere alışması için ona bir şans verin.

 • Yukarıdan tehdit altında hissetmemesi için onu bir masada veya yüksek bir zeminde tutun.

 • Onunla ilgilenmemeye çalış.

 • Oyuncaklarla (oyuncak fareler gibi) kafesinin dışında oynamasına izin verin.

Kediye Meydan Oku

Kediler bol miktarda Ar-Ge'ye ihtiyaç duysalar da, "tehdit edici olmayan sıkıntı" dediği şeyden de yararlanabilirler. Kedinin geçmişte sosyalleşip sosyalleşmediğini belirlemenize ve sonuçta o kadar da kötü olmadığınızı anlamasına yardımcı olmak için biraz etkileşim başlatın.

 • Her zaman tek taraflı saklambaç oynamasına izin vermeyin. Kedi ile günde en az bir ila iki kez etkileşim kurun.

 • Kediyi elinizle dikkatlice tarayın. Kendini temizleyemeyecek kadar utangaç veya korkmuş olabilir.

 • Alçak, sakinleştirici bir sesle konuşun.

 • Korkuyu saldırganlıkla karıştırmayın. "Tıslama, kedilerin sadece bir uyarı olarak kullandıkları dildir. Bu gerçekten agresif oldukları anlamına gelmez. . Düşük hırıltı… sadece bir tür endişe ifadesidir.


Hırçın Kedi Sakinleştirme
Hırçın Kedi Sakinleştirme


Bir kedinin korkmuş mu yoksa saldırgan mı olduğunu anlamak için şu işaretleri kullanın:

Korkmuş

Tıslama, hırlama veya tükürme

Gözbebekleri genişlemiyor

Kürk rahat, düz kafa

Agresif

Uluyan

Gözbebekleri genişlemiş

Kabarık kürk, kafa eğik , kulaklar gerideComments


bottom of page