top of page
Soyut Bulutlar

Muhabbet Kuşlarında Kalp Krizi

Güncelleme tarihi: 7 May

Muhabbet kuşları, kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum, onların hassas yapısından kaynaklanan bir gerçektir ve kuş sahipleri için endişe verici olabilir. Bu yazımızda, muhabbet kuşlarında kalp krizinin nedenlerini, belirtilerini ve önlenmesi için alınabilecek önlemleri ele alacağız. Ayrıca, genellikle göz ardı edilen ancak önemli bir gerçek olarak, muhabbet kuşlarının duygusal durumlarının da kalp sağlıklarını etkileyebileceğini unutmamak gerekir.


Muhabbet Kuşu Kalp Krizi

Muhabbet Kuşu Neden Kalp Krizi Geçirir?

Muhabbet kuşu fizyolojik özellikleri itibarı ile son derece hassas bir yapıya sahiptir. Buna istinaden de kalp krizi geçirme riski en fazla olan hayvanların başında gelir. Muhabbet kuşu korktuğu zaman kalp krizi geçirebilir. Bunun dışında kuşun yaşının ilerlemiş olması bir başka önemli sebeptir. Normal kilosundan daha fazla bir kiloya sahip olması da kalp krizine sebebiyet verebilir. Son olarak da muhabbet kuşunun kalp krizi geçirmesinin majör faktörleri arasında yeter düzeyde hareket etmemesi gelir. O yüzden evin içinde iken bazen kafesinden çıkarıp hareket etmesi sağlanmalıdır. Aksi halde bu tür durumlar daima görülebilir. 

Ek Bilgi: Muhabbet kuşlarında kalp krizi geçirme oranı, %0,1 ile %0,5 arasında değişmektedir.Bu orandanda anlaşılacağı üzere, muhabbet kuşlarında kalp krizi geçirme oranı, çok düşüktür.

Muhabbet Kuşu Kalp Krizi Belirtileri 

Muhabbet kuşu kalp krizi geçiyor mu anlamanız aslında son derece kolaydır. Muhabbet kuşu bir anda kaskatı kesilir. Hareketleri durur. Eğer uyuyor ise bir anda sebepsizce ötmeye başlar. Kasları kalp krizi esnasında gerildiği için bu tür görüntüler ortaya çıkar. O yüzden bilinçli ve kontrollü hareket edilmesinde daima fayda vardır. Ayrıca kalp krizi geçiren muhabbet kuşu nerede olursa olsun dengesini kaybeder ve bazen düşebilir. Durumun ölümcül olmaması için bilinçli bir biçimde hareket edilmesi gerekir. 

🚨 Yukarıda yer alan durumlar son derece dikkatli bir biçimde gözlenmeli ve olağanüstü bir durum saptandığı zaman mutlaka zaman kaybetmeden deneyimli bir veterinere gidilmelidir.

Muhabbet kuşu kalp masajı

Muhabbet Kuşuna Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu eğer kalp krizi geçiriyor ise o zaman hiç zaman kaybetmeden saniyeler ile tam anlamı ile yarışarak veterinere derhal gidilmesi gerekir.  Fakat yine de pratik olabilme adına böylesi durumlarda kalp masajı nasıl yapılır bilinmesi gerekir.


  1. Muhabbet kuşunuzu yatay ve sabit bir yüzeye yerleştirin. Bu, masajı daha kontrollü bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

  2. Kuşun göğüs kafesinin alt kısmını, yani kalbinin olduğu yeri nazikçe hissedin.

  3. İç organlara zarar vermemek için çok nazik olmalısınız. İşaret parmağınızın ucuyla, kalp bölgesine küçük ve ritmik basınçlar uygulayın. Bu basınçlar hafif ama düzenli olmalıdır.

  4. Kalp masajına eş zamanlı olarak, kuşun gagasına hafifçe üfleyerek sun'i solunum yapın. Bu, oksijen alımını artırmaya yardımcı olacaktır.

  5. Mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime danışın. Telefonla bile olsa, uzman bir görüş almak çok önemlidir.

  6. Bu süreçte hem sakin hem de dikkatli olmak önemlidir. Panik veya aşırı hız, kuşa zarar verebilir.

  7. Kalp masajı sırasında kuşun tepkisini gözlemleyin. Herhangi bir iyileşme belirtisi olup olmadığını kontrol edin.

🪶 Kuşunuzun sağlık sorunlarıyla ilgili daha fazla bilgi için: "İstanbul Kuş Veterineri"1 yorum

1 Comment


Guest
Jun 10

Allah korusun Allah kimseye yaşatmasın bu durumu.7 yaşında erkek muhabbet kuşum ben sınavdayken sabah saatlerinde öldü.1 haftadır kuyruğun çıktığı yerin alt kısmında yarası vardı ilaç sürdük ama yara daha çok açıldı kanamalar derken yarası enfeksiyon kaptı acıya dayanamadı.Evde ablam vardı kemikleri gerildiğini ve garip sesler çıkardığını söyledi kafesten hemen çıkarıp kalp masajı yaptı ama acıya daha fazla dayanamayıp kalp krizi geçirerek öldü.7 Yıllık dostumdu.

Like
bottom of page