top of page
Soyut Bulutlar

Kuşunuzun Asla Yememesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Güncelleme tarihi: 22 OcaMuhabbet Kuşu Ne Yememeli
Muhabbet Kuşu Ne Yememeli

Evcil kuşlar yemek zamanını sürü arkadaşlarıyla paylaşmayı severler - ya evdeki diğer kuşlar ya da bakıcılarıyla. Tüylü arkadaşlarla yemek yemek onları sosyalleştirmenin harika bir yoludur; ancak, potansiyel toksisite nedeniyle kuşların evcil hayvanlarına asla sunulmaması gereken, insanların sevdiği bazı yiyecekler vardır.

Kuşlar için zehirli olan en yaygın yiyecekler şunlardır:

1. Avokado

Avokado bitkisinin yaprakları, bitkideki mantarları öldüren yağ asidi benzeri bir madde olan persin içerir. Bir kuş tarafından yutulduğunda bu madde kalp hasarına, solunum zorluğuna, halsizliğe ve hatta ani ölüme neden olabilir. Bazı kuş türleri tarafından belirli avokado türleri güvenle tüketilirken, hangi avokado türlerinin hangi türleri etkileyeceğini bilmek zordur. Ayrıca, bir evcil kuşun etkilenmesi için ne kadar avokado yemesi gerektiği de belirsizdir. Olası sonuçlar göz önüne alındığında, en iyisi, kuşlara avokado ve avokado içeren yiyecekleri beslemekten kaçınmaktır.

2. Kafein

Hepimiz kahve, çay ve alkolsüz içecekler gibi kafeinli içecekleri severiz çünkü bunlar bizi uyarır ve bizi uyandırır. Evcil kuşlarımıza bu lezzetli içeceklerden bir yudum vermeyi düşünebiliriz, ancak bu içeceklerden bir veya iki yudum bile tüylü dostlarımız için zehirli olabilir. Kafein, kalp atış hızını artırabilir, aritmi ve hiperaktiviteye neden olabilir ve hatta kuşlarda kalp durmasına neden olabilir. Bu nedenle, kafeinli ürünlerden kaçının ve susayan kuşunuz için su verin.

3. Çikolata

Bizim gibi kuşlar da çikolata veya çikolata içeren yiyeceklere direnmekte zorlanır. Bununla birlikte, çok küçük miktarlarda bile çikolata kuşlar için zehirli olabilir. Çikolata, kusmaya ve ishale neden olabilecek, kalp atış hızını artırabilecek, hiperaktiviteye neden olabilecek, titreme ve nöbetlere neden olabilen ve hatta kuşlarda ölüme neden olabilen teobromin ve kafein içerir.

4. Tuz

Birçoğumuz bu sevilen çeşniyi düşünmeden her türlü yiyeceğe rastgele ekleriz. Tuzlu cipsleri, patlamış mısırları, simitleri ve krakerleri de seviyoruz. Ancak, çok fazla tuz bizim için iyi olmadığı gibi, kuşlarımız için de iyi değildir ve birazcık bile küçük bir kuş için potansiyel olarak toksiktir. Tek bir tuzlu cips veya simit bile bir kuşun minik vücudundaki elektrolit ve sıvı dengesini bozarak aşırı susama, dehidrasyon, böbrek yetmezliği ve ölüme yol açabilir.

5. Yağ

Hepimiz tereyağı, sıvı yağ, yağlı et ve kuruyemiş gibi yüksek yağlı yiyeceklerin tüketilmesinin, arterlerimizin duvarlarında (ateroskleroz olarak bilinir) kolesterol birikimine ve kalp hastalığına ve felce yatkınlığa neden olabileceğini biliyoruz. Bu yiyeceklerin aşırı yutulması da obeziteye ve bu duruma eşlik eden tüm sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı süreçler kuşlarda da meydana gelir ve Amazon ve Quaker papağanları gibi bazı kuş türleri, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri ve ardından koroner arter hastalığı geliştirmeye eğilimlidir. Bu nedenle, tıpkı yüksek yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamamız gerektiği gibi, kuşlar da öyle. Kuşlar fındıkları sever ancak Afrika gri papağanı gibi orta büyüklükte bir kuş için her gün bir tuzsuz badem veya ceviz yeterlidir. Amerika papağanı gibi vahşi doğada daha fazla yağ yiyen daha büyük kuşlara günde birkaç kuruyemiş olabilirken, papağan ve muhabbet kuşları gibi daha küçük olanlara ise her gün birkaç dilim bademden veya bir parça cevizden daha fazla verilmemelidir. . Kuşunuzu zayıf olmaya teşvik edin ve yağlı atıştırmalıkları sınırlayın.

6. Meyve çekirdekleri ve elma tohumları

Çoğu meyve güvenli ve genellikle kuşlar için küçük miktarlarda tüketmek için sağlıklı olsa da, tohum (elma ve armut gibi) ve çekirdekler (kiraz, kayısı, şeftali, nektarin ve erik gibi) içeren bazı meyveler kuşlara verilmemelidir. Bu tohumlar küçük miktarlarda kardiyak toksik siyanür bileşiği içerdiğinden tehlikeli olabilir.

Tohumlar ve çukurları olmadan, bu meyveler kuşların tüketmesi için tamamen güvenlidir. Üzüm, turunçgiller, kabak, balkabağı, domates, kavun, mango, nar ve çilek gibi diğer ürünlerden elde edilen tohumlar kuşların tüketimi için güvenlidir ve endişelenmeden beslenebilir.

7. Soğan ve sarımsak

Birçok insan, diğer sebzeler gibi soğan ve sarımsağın da kuşlar için sağlıklı olmasını bekler. Bununla birlikte, bu baharatlı sebzelerin çiğ veya pişmiş olarak beslenip beslenmesin, insanlarda kalp faydaları olsa da, kuşlar, kediler ve köpekler dahil olmak üzere birçok hayvan için toksiktir. Soğan, çiğnendiğinde kuş ağzı, yemek borusu veya mahsulün iç yüzeyini tahriş ederek ülsere neden olan ve kırmızı kan hücrelerinin yırtılmasına neden olarak anemiye neden olabilen kükürt bileşikleri içerir. Sarımsak, kuşlarda kansızlığa ve halsizliğe neden olabilecek başka bir kimyasal olan allisin içerir. Bu nedenle, kuşunuzun hayatına sarımsak ve soğan yerine küçük bir parça A vitamini açısından zengin acı biberle renk katın.

8. Yapay Tatlandırıcılar

Şekersiz sakızda ve birçok diyet gıdada bulunan bu yaygın yapay tatlandırıcı, hipoglisemiye, karaciğer hasarına ve köpeklerde ve diğer hayvanlarda olası ölüme neden olur. Bu tatlandırıcının etkileri kuşlarda ayrıntılı olarak incelenmemiş olsa da, kuşlar diğer birçok türe göre daha hızlı bir metabolizmaya sahiptir ve bu nedenle bu kimyasalın çok küçük miktarlarının bile toksik etkilerine karşı çok hassas olabilirler. Bu nedenle, kuşları xilitole maruz bırakmaktan tamamen kaçınmak en iyisidir. Kuşların tüylerine ve derilerine yapışabileceği için kuşlara sakız verilmemeli ve fazla kilolu kuşlara kilo vermelerine yardımcı olmak için diyet ürünlerden ziyade az yağlı meyve ve sebzeler verilmelidir. xilitol kilo verme planınızda tatlı bir seçenek olabilir, ancak kuşunuzun beslenmesinde kaçınılmalıdır.Bir papağanı sosyalleştirmenin büyük bir kısmı, kuşunuzun yemek saatinde kafesinden çıkmasına izin vermektir. ve siz yemek yerken ona çok az miktarda yiyecek vermek kuşunuza kesinlikle sürünün bir parçası olduğunu hissettirebilir. Ağzınızda bulunmayan (kuşlara yabancı bakteri ve maya içeren) ve kuşlar için toksik olmayan yiyecekleri paylaşmayı unutmayın, evcil hayvanınızla güven oluşturmanın ve onu evinde rahat hissetmesini sağlamanın harika bir yolu olabilir. Kuşunuz bu potansiyel olarak toksik maddelerden herhangi birini yutarsa, tedavinin gerekli olup olmadığını görmek için derhal veterinerinize başvurmayı unutmayın.🪶 Kuşlarda muayene işlemleri hakkında daha fazla bilgi için: "Kuş Veterineri Uzmanından İpuçları"bottom of page