top of page
Soyut Bulutlar

Evcil Hayvanlar için Kemoterapi

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2023Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi , evcil hayvanınızın kanserini ilaçlarla tedavi etmek anlamına gelir. Ameliyattan önce veya sonra yayılmış olabilecek kanser büyümesini yavaşlatmaya veya bir tümörün boyutunu küçültmeye yardımcı olabilir. Kemoterapi, Meydanpark Veteriner Kliniğinde özenle ve dikkatle uygulanmaktadır.

Kemoterapi protokolleri, kanser türüne, hastalığın derecesine, evcil hayvanınızın sağlığına ve evcil hayvanınıza özgü bilinen diğer sorunlara göre değişir. Tek tedavi hattı olabilir veya diğer kanser tedavileri ile birlikte verilebilir. Veteriner hekimimiz, evcil hayvanınız için en uygun protokolü ve tedaviye başlamadan önce olası yan etkileri belirleyecek ve sizlerle paylaşacaktır.


Evcil hayvanınızın kemoterapisinin ne kadar süreceği kanser türüne ve evcil hayvanınızın tedaviye cevabına bağlıdır. Bazı evcil hayvanlar hayatlarının geri kalanı boyunca kemoterapide kalırken, diğerleri remisyonda oldukları görülürse tedaviyi durdurulabilirler.

Kemoterapi Evcil Hayvanımı Nasıl Etkiler?

Hayvanlar kemoterapiyi insanlardan daha iyi tolere etme eğilimindedir.  Evcil hayvanlarda ciddi yan etkiler nadirdir, ancak her hayvan farklıdır ve herhangi bir ilaca beklenmedik bir reaksiyon gösterebilir. Yan etkilerin gösterilmesi genellikle 24-72 saat sürer.

 

Kemoterapinin Bilinen Yan Etkileri

  • İştah azalması, kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlar - tedavi edilmezse kilo kaybına ve dehidrasyona neden olabilir. Bu sorunları veteriner hekimimiz tarafından önerilenilaçlarla tedavi edebiliriz.

  • Enfeksiyona yatkınlığın artmasına neden olabilecek bağışıklık baskılayıcı etkiler. Antibiyotikler ve immun sistem güçlendiriciler bir önlem olarak reçete edilebilir.

  • Tüy dökülmesi (Alopesi )  evcil hayvanlarda daha az yaygın olsa da, kesinlikle olabilir. Ciltte lekelenme görülebilir. Tüyler genellikle tedavi bittikten birkaç hafta ila bir ay sonra tekrar uzamaya başlar.

 

Kemoterapi Sonrası Evcil Hayvanıma Nasıl Bakarım?

Evcil hayvanınız tedaviden sonra yorgun olabilir - ilk birkaç gün için yorucu egzersizi teşvik etmeyin. Yanınızda eve gönderilen ilaçlarınız varsa, ilaçla ilgili talimatları not edin ve sorularınız varsa kliniğimizi arayın. 

Biz sizin için burdayız

Kemoterapinin amacı, kanserli bir evcil hayvanın yaşam kalitesini arttırmaktır. 

İyi haber şu ki, kanser evcil hayvanlar için her zaman hayatı tehdit edici değildir ve çok uzun süre yönetilebilir veya tedavi edilebilir .

Herhangi bir sorunuz varsa  0212 923 02 03  numaralı telefondan bizi arayın.コメント


bottom of page