top of page
Soyut Bulutlar
  • Yazarın fotoğrafıMeydanPark Veteriner Kliniği

Kuşunuz Tüy Kaybı mı Yaşıyor? Kuşlarda Tüy Dökülmesi

Güncelleme tarihi: 17 Kas

Kuşların tüylerini dökmesi doğada normal bir süreçtir. İnsanların zarar görmüş yeni saç telleri ile değiştirilmesi gereken saçlarını dökmesine benzer. Kuş tüyleri de keratinden yapıldıkları için zarar görür ve onarılamaz. Kuşlarda tüy dökümü mevsimsel değişikliklere ve ürettikleri hormonlara tepki olarak veya hastalık belirtisi olarakta meydana gelir.

Deri Değiştirme Süreci Tüyleri uzadıkça, evinizin zeminini ve kuşunuzu içinde bulundurduğunuz muhafazayı keratin parçalarıyla dolu olarak bulabilirsiniz . Bu, ortaya çıkan tüy tarafından açılan tüy kılıfıdır. Biraz kepeğe benziyor ama kuşunuzun yepyeni bir tüy setinde büyüdüğünü düşündüğünüzde tamamen normal. Tüy değişimi sırasında kuşların biraz daha fazla tüy döktüğünü görebilirsiniz. Birden fazla kuşunuz varsa, tüyü çevreleyen inatçı keratin kılıflarını ortadan kaldırmak için birlikte çalışarak birbirlerine yardım etmeyi seçebilirler. Tüyü koruyucu kılıfından çıkarmak için kılıfı kopardıklarını görebilirsiniz. Tüy Dökülmesi Sırasında Kaşıntı Tüy dökümü kaşıntılı bir deneyimdir. Bu kılıflar tüylerle dolu olduğunda, kuşunuzun tüylerini kopardığını veya başı veya boynu gibi ulaşılması zor noktaları kaşıdığını görebilirsiniz. Bu hareket o tüyleri serbest bırakır ve onların gelişmesini kolaylaştırır. Ayrıca kuşu daha az kaşındırır. Duşlar ayrıca kaşıntıyı hafifletmede faydalıdır. Ayrıca keratini yumuşatır ve tüylerin bu kılıftan geçmesini kolaylaştırır. Pek çok kuş, keratin kılıflarını oluşturan tüylerin serbest kalmasına yardımcı olmak için biraz kafa kaşımaya aldırmaz. Ancak bazı kuşlar bunu acı verici veya rahatsız edici bulabilir. Alışılmadık şekilde fazla tüy kaybı görürseniz, lütfen bir kuş veterinerine danışın. Veterinerin, kuşunuzun keskin tüy kaybına neden olabilecek bir sağlık sorunu olup olmadığını görmesi gerekecektir.

Evcil hayvanınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız hemen Kliniğimizi arayın.

 

Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanınızı muayene ettikleri, evcil hayvanınızın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanınız için en iyi önerileri yapabilecekleri için her zaman veterinerinize danışın.

bottom of page