top of page
Soyut Bulutlar
  • Yazarın fotoğrafıMeydanPark Veteriner

Kedi Tırmalaması Nasıl Önlenebilir?

Güncelleme tarihi: 17 Kas

Kediler kendilerini savunmak, saldırmak, avlanma becerilerini geliştirmek ve bölgelerini işaretlemek için genellikle tırmalarlar. Kedilerimizin bizi tırmalamasını engelleyen çözümler arasında, evcil hayvanlarımızın avcılık oyunları oynamasını sağlamak ve onlar için tırmalama tahtaları yerleştirmek yer alıyor.


  • Kedilerin, özellikle yavruyken, avlanma becerilerini öğrenmek ve uygulamak için oyun oynamaları gerekir.

  • Kedilerin en sevdikleri oyun evin içinde dolaşırken her türlü avı takip etmek, kovalamak ve saldırmaktır.

Bununla birlikte, elinizin onlarla doğrudan temas etmemesi önemlidir, çünkü genç yaşlardan itibaren bir elin oynanmak için değil, sevilmek için olduğunu öğrenmeleri gerekir. Aksi halde dokunmak istediğimizde bizi tırmalamalarını engellemek çok zor olacaktır.

Not: Onları caydırmanın bir yolu, bizi tırmaladıklarında oyunu yarıda kesmektir.

Kedi tırmalamasını nasıl engellersiniz
Kedi Tırmalaması

Kediler ayrıca, dinlenmek için çekildiği kendi alanlarında, bölgelerini çizme eğilimindedir. Evdeki mobilyalar ve diğer nesneler vb. genellikle bu çiziklerin kurbanıdır.

Bu davranış, dinlenme alanlarının yakınına bir tırmalama tahtası yerleştirilerek çözülebilir. Öte yandan, en iyi seçenek her zaman kedileri küçük yaşlardan itibaren onlara nereyi tırmalayıp nerede tırmalamayacaklarını öğreterek eğitmek olsa da, soruna başka çözümler de vardır. Örneğin, tırnaklarının altındaki küçük damarı kesmemeye çok dikkat ederek tırnaklarını da düzenli olarak kesebiliriz. Bu, alışabilmeleri için genç yaşlardan itibaren bir veya iki haftada bir yapılmalıdır.


bottom of page