top of page

Kuşlarda Megabakteriosis (İç Kuruma ) Hastalığı
 

Megabacteria.jpg

MEGABAKTERİOSİS (İÇ KURUMA)

   Dünyada ve ülkemizde kafes kuşlarında en sık rastlanılan hastalıklardan biri halk arasında KURUMA HASTALIĞI veya MEGABAKTERİ olarak ta bilinen “megabakteriosis"tir. Bazı papağan türlerinde de bu hastalığa rastlanılmakla birlikte en çok muhabbetkuşları ve sultanpapağanları etkilenmektedir. 
   

Megabakteriosis hastalığında etken Ascomycetes sınıfına ait gastrik bir mantar olan Macrorhabdus ornithogaster’tir. Bu mantar etkeni özellikle sindirim sisteminde mide ve bağırsak mukozasını etkilemekte buna bağlı olarak kusma, ilerlemiş kilo kaybı, halsizlik, dışkıda sindirilmemiş tane yemler ve ilerleyen evrelerde kanlı dışkılama gibi semptomlar göstermektedir.    

  Megabakteriosis hastalığının teşhisinin konulması için detaylı bir muayene ve ilgili tetkiklerin vakit kaybedilmeden yapılması çok önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı bu hastalıkta da hayat kurtarır. Çok hızlı ilerleyen ve bir çok dahili organı etkileyen bu mantar hastalığı maalesef çok inatçı olmakla birlikte ileri seviyedeki megabakteriosis hastalarında tedaviye yanıt alınması da güçleşmekle birlikte tedavi süresi uzamaktadır.   

  Yazımızı sonlandırmadan önce siz sevgili hasta sahiplerimize bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz. Kanatlı dostlarımızın özellikle kafes temizliğine dikkat edilmesi ve dışkıyla temasının minimuma indirilmesi çok önemlidir. Rutin kafes temizliği ve bakımı hastalığın yayılımını ve bulaşını önlemede en önemli noktalardan birisidir. Bir diğer nokta beslenme hatalarıdır. Ev yemekleri, yoğun yağlı yemler ve tohumlar, açık ve küflenmeye müsait yemler tercih edilmemelidir.

Sık sık evcil dostlarımızın kilo ve kondisyon kontrolü yapılmalıdır. Kafes temizliği yapılırken dışkılar kontrol edilmeli, anormal şekil,renk,boyuttaki dışkıların varlığına bakılmalıdır. Herhangi bir aksi durumda MeydanPark Veteriner Kliniği hekimleri olarak yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.,

Sağlıklı Günlerde Görüşmek dileğiyle

VET.HEK. LEVENT GÖKAYDIN

bottom of page